Information about me


Photos taken by me are created completely on my own expenses. So please, if you like my photographs and would like to continue taking pictures of competitions, you can support me financially donatin to a

account no. 51-922620257/0100.

Iban:CZ3201000000510922620257

Contributing money will be used for the purchase of photographic equipment (very miss Lens 70-200 mm f2, 8). 
For each crown or euro thank you very much.
 
If you have any suggestions, information, or advice to improve my work, feel free to contact me or write to the discussion.

Informace o mně

Fotografie mnou pořízené jsou vytvořeny kompletně na mé vlastní náklady. Proto prosím pokud se vám mé fotografie líbí a rádi by jste abych fotografoval závody dále, můžete mne finančně podpořit přispěním nějaké koruny na účet č. 51-922620257/0100. 

 Za každou korunku velice děkuji.

 Máte-li nějaké náměty, sdělení, či rady na zkvalitnění mé práce, neváhejte mne kontaktovat nebo napsat do diskuse. 

Historie

 

Od doby, kdy jsem začal digitálně fotografovat, jsem postupem času vystřídal celkem 5 digitálních fotoaparátů. Můj první fotoaparát byl Kodak_DC220 za cenu přibližně 32 000,-Kč zakoupený v roce 1998 (fotoaparát byl majtkem DDM Praha 7). Cena digitální zrcadlovky se v této době pohybovala nad 100 000,-Kč. Rozlišení mého fotoaparátu bylo 1 milión bodů. Neměl skoro žádná manuální nastavení.  Zpoždění od zmáčknutí spouště měl kolem 0,8 - 2 vteřiny a to činilo fotografování sportu neuvěřitelně náročnou disciplínou. Musel jsem se naučit předvídat, co se stane během příští vteřiny, pak stačilo zmáčknout spoušť a čekat, jestli má předpověď byla správná :-). Nehledě na to, jaké technické kvality fotografie byly, občas se mi povedly i vcelku pěkné snímky. 

            Mým dalším fotoaparátem byl Olympus C4040 zakoupený v roce 2001 v ceně  (fotoaparát byl majtkem DDM Praha 7), který byl už o něco rychlejší, a jeho rozlišení bylo 4 milióny bodů. Zpoždění od zmáčknutí spouště bylo přibližně 0,3 - 0,4 vteřiny, což oproti skoro vteřině byl výborný výsledek. S pomocí manuálního nastavení bylo možné dosáhnout už mnohem lepších fotografií.

Následujícím fotoaparátem byl nástupce Olympusu 4040 a to Olympus C5060WZ získaný v roce 2004. Tento fotoaparát vynikal mezi kompakty svou rychlostí. To byl hlavní důvod, proč jsem ho zakoupil. Při využití manuálních nastavení nebylo zpoždění spouště skoro znatelné. Pro mé potřeby byla i částečná výhoda širokoúhlého objektivu, kterým fotoaparát disponoval, ale později mi začala chybět možnost fotografovat více přiblížené fotografie. Zde je vidět největší problém kompaktního fotoaparátu, i když je tento velmi rychlý a kvalitní. Nemožnost měnit objektiv je u dnešních moderních kompaktů největší slabinou oproti DSLR zrcadlovkám. Tento problém a rozhodnutí napsat o sportovní digitální fotografii diplomovou práci mne vedl ke koupi digitální zrcadlovky.

Jelikož mé finance byly v té době velmi omezené, musel jsem se spokojit s nejlevnějším modelem DSLR zrcadlovky na trhu a tím byl Olympus E300 v ceně 16 000,-Kč. Musím uznat, že rozdíl mezi kompaktním fotoaparátem a DSLR zrcadlovkou je opravdu nesrovnatelný. 

 Vzhledem k tomu, že mi tento fotoaparát postupně během psaní diplomové práce přestával dostačovat a vzhledem k možnosti fotografovat pro ČSAR, rozhodl jsem se pro tento účel zakoupit Canon 40D za cca 28 000,-Kč. Donutili mne k tomuto kroku hlavně ceny objektivů Olympusu a množství dostupných objektivů jiných výrobců (SIGMA, Tamron) na tento fotoaparát. Canon 40D je schopen snímat fotografie 6,5 snímku za vteřinu, má 12,5 milionů bodů, 9 křížových zaostřovacích bodů a hodnota ISO se dá nastavit až na hodnotu 3200. K tomuto fotoaparátu jsem zakoupil celkem již pět objektivů:

1.    Canon EF 28-135mm F3,5-F5,6 s USM zaostřováním a stabilizací obrazu 

2.    Canon EF 50mm F1,4 s USM zaosřováním 

3.    Sigma 12-24mm F4.5-5.6 EX s HSM zaostřováním 

4.    Sigma 24-70mm F2,8, EXDG 

5.    Canon EF L 70-200mm F2,8.  

 

Canon 50mm F1,4 USM se stal mým nejoblíbenějším objektivem. Nejen kvůli své výborné ostrosti, ale hlavně díky možnostem pracovat velmi dobře s hloubkou ostrosti díky jeho světelnosti. Hloubku ostrosti používám hlavně k oddělení objektu fotografování od pozadí a dodání plastičnosti. Toto je důvod proč jsem začal uvažovat o koupi těch nejkvalitnějších objektivů řady L na trhu. Je to hlavně díky jejich světelnosti a tím možnosti krátké hloubky ostrosti. Přechod na Canon mi dovolil více pracovat s hloubkou ostrosti a tím velice zkvalitnit práci. Až díky tomuto fotoaparátu jsem si uvědomil základní problém kompaktních fotoaparátů. Dnes už jsou na trhu i relativně kvalitní rychlé kompaktní fotoaparáty, ale jejich největší nevýhodou je nejen nemožnost výměny objektivů, ale také velikost snímače. Toto je důvod proč také uvažuji o koupi fotoaparátu typu FF (Full Frame) jako jsou Canon 5D nebo 1Ds.